Teotihuacan

Meksika’da bizi en çok heyecanlandıran yer Teotihuacan oldu. Teotihuacan güneş piramiti en tepesine çıkılabilen en büyük piramit. Bütün arkeolojik alanda irili ufaklı pek çok piramit var ve çok etkileyici bir manzara sunuyorlar. Genelde piramit deyince akla ilk gelen mısır piramitleri oluyor fakat Teotihuacan etrafındaki yeşil dokuyla en az mısır piramitleri kadar etkileyici.

Teotihuacan hakkında genel bilgi 

Teotihuacan 1987 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmıştır. İlk etapta Aztek piramitleri sanılsa da Aztekler bu kenti terkedilmiş haliyle bulmuşlar. Teotihuacan “insanların ilahlar haline geldikleri yer” demek ve tanrılar kenti deniliyor. Azteklerden önce kime ait olduğu ise belirsiz fakat son yapılan arkeolojik kazılardan farklı toplumların yaşadığı anlaşılmış.

Teotihuacan kenti ile ilgili çeşitli gizemler mevcut bunlardan bazıları,

  • Yaşayanların henüz anlaşılamamış bir nedenle kenti aniden terk etmiş olmaları.
  • Teotihuacan kentindeki yapıların konumları, Gize’deki piramitler gibi Orion takımyıldızının yerdeki yansıması olacak biçimde düzenlenmiş.
  • Arkeologlar 1906’da Güneş Piramidi’nin belirli bir yüksekliğinde ve ayrıca tapınaklarda kara mika kaplamalarının olduğunu saptamışlar bunu temin edilecek en yakın yerin ise Brezilya olması ilginç.

Piramitlerin en büyüğü, 90 metre yükseklikte, 220 x 225 metre alanda olan güneş piramiti. En tepesine kadar çıkabiliyorsunuz. Ay piramiti ise 43 metre yükseklikte, 140 x 150 metre. Ay piramitinin tepesine çıkamıyorsunuz, ancak yarısına kadar çıkabiliyorsunuz. 

Piramitler büyük bir alana yayılmış. Gerçek anlamda hakkını vermek için en az 3/4 saate ihtiyacınız var. Özelliklede piramitlerin tepesindeki manzaranın keyfine varabilmek için. 

Keyifli bir gezi için rahat ayakkabılar tercih edin. Yanınıza mutlaka şemsiye ve yağmurluk alın. Bu alanda yağmura tutulursanız kaçacak hiçbir yeriniz olmuyor. Piramitlerin basamakları çok dik, dikkatlı çıkmakta fayda var. 

Yeme içme 

Alan biraz şehir dışında ve içeride yiyecek içecek satılmıyor. Küçük atıştırmalıklar ve içecek almak çok işinize yarayacak. Otobüs terminalinde çok fazla yiyecek satış büfesi mevcut. İhtiyaçlarınızı gitmeden buradan da karşılayabilirsiniz. 

Ulaşım

Teotihuacan’a Mexico City’den ulaşmak çok kolay. Del Norte otobüs terminalinden her 20 dakikada bir otobüs kalkıyor ve yolculuk toplam 45 dakika sürüyor. Del Norte terminaline, metro (sarı hat M-5) ile ulaşabilirsiniz. Otobüsün fiyatı kişi başı 52 MXN. Bileti gidiş – dönüş almanızda fayda var. Teotihuacan’dan son otobüs saat 21:00’de kalkıyor. Biletinizle istediğiniz saatte otobüse binebilirsiniz. 

Otobüs Teotihuacan arkeolojik alanı girişinde sizi bırakıyor. Alana vardığınızda önünüze gelen gişeden 70 MXN karşılığında biletinizi alabilirsiniz. Saat 09:00’dan 17:00’a kadar ziyaret edebilirsiniz. 

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.