Dünyanın en büyük piramiti: Cholula – Meksika

Cholula Meksika’da en çok ziyaret edilen arkeolojik alanlardan biri. Ülke sınırları içerisinde pek çok piramit olmasına rağmen, büyüklüğü sebebiyle Cholula piramiti çok ilgi çekiyor. Öyle ki Cholula piramiti, dünyanın en büyük piramiti. Evet yanlış okumadınız, dünyanın en büyük piramiti Mısır’da değil. Biz de detaylı bir araştırma yapmadan önce Aztec piramitlerinin bu kadar büyük olduklarını bilmiyorduk. 2 Günlük Puebla gezimizde, dünyanın en büyük piramitini yakından inceleme imkanı bulduk. 

Cholula piramiti 

Cholula piramiti’nin asıl adı Tlachihualtepetl (anlamı: “el yapımı dağ”). İspanyollardan önce bu büyük piramit, önemli dini bir bölgeymiş. Uzun yıllar piramit üstü örtülerek, İspanyollardan gizlenmiş. Günümüzde büyük bir kısmı hala toprak örtüyle kaplı fakat etrafında gezerken piramitin basamakları ve ne kadar geniş bir alan kapladığı görülüyor. Yine de dünyanın en büyük piramitini göreceğim umuduyla gidince insan biraz hayal kırıklığı yaşıyor. Bunun sebebi Mısır piramitlerinin daha ihtişamlı görünmesi. 

Piramitin en tepesinde bir kilise bulunuyor. Bu kilise daha sonra İspanyollar tarafında yapılmış ve hala kullanılmakta. İç mimarisiyle oldukça dikkat çeken bir kilise. Burasının dini bir yapı olması sebebiyle, girişlerinden ücret alınmıyor. Yani piramitin en tepesine ücretsiz çıkabiliyorsunuz.  

Kiliseye ulaşmak için bir yol ve basamaklar var. En tepede Puebla ve Cholula’nın çok güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz. 

Peki piramitin içi ziyaret edilebiliyor mu? 

Evet piramitin içinin bir bölgesi ziyaretçilere açık. 70 MXN karşılığında dar labirentlerden gecebiliyorsunuz. Burada aldığınız bilet ile tüm arkeolojik alanı ziyaret edebiliyorsunuz. 

Klostrofobisi olanlar için biraz zorlayabilir. İnsan gerçekten darlanıyor. Geçişler çok dar ve sadece giriş ile çıkış kapılarından günışığı giriyor. Büyük kısmı lambalarla aydınlatılmış. Bu arada video çekimi ve tripod kullanımı yasak. Fakat pek önemsenmiyor. Video çekimi için 45 MXN öderseniz, çekim de yapabiliyorsunuz. Bilginiz olsun. 

Cholula şehri 

Cholula için bir gününüzü ayımanız fazlasıyla yetecektir. Bu bir gün içinde piramiti, şehir merkezini ve önemli kiliseleri ziyaret edip sonrasında yöresel Meksika yemeklerini tadabilirsiniz.

Cholulada toplamda 365 tane kilise olduğu söyleniyor. Sanırız ki bunların içine irili ufaklı tüm dini yapıları dahil etmişler. 

Cholula renkli sokakları ve hayatıyla, fotoğraflarınıza renk katacak bir şehir. Merkez de bulunan bir kaç kiliseyi ziyaret ederken, zaten şehir merkezini turlamış olacaksınız. Dinlenmeniz için çok güzel kafeler var. Özellikle Zocalo de San Andres meydanına gitmenizi tavsiye ederiz. Bu meydan etrafında tüm ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Pek çok banka, kafe, market mevcut. 

Ulaşım

Meksika’nın başka şehirlerinden Cholula’ya, otobüs olduğunu duyduk. Fakat biz Puebla’dan Cholula’ya geldiğimiz için, buradan en kolay ulaşımı anlatacağız. 

Puebla’da terminal 4 Poniente’ye (Estrella Roja) ulaştığınızda, Avenida 4 Poniente caddesi üzerinden, aşağı yukarı 1 km ilerlediğinizde, Collectivos Cholula durağı var. Buradan kişi başı 5 MXN karşılığında Cholula merkezine rahatça ulaşabilirsiniz. Cholula’da ineceğiniz durağın ismi Ozolco. Burası Cholula’nın tam merkezi. Piramite yürüme mesafesinde. 

Uber veya taksi ile gitmek isterseniz, Uber 80 MXN, taksi 100 MXN tutuyor. Dönüş için yine aynı duraktan Puebla şehir merkezine gidebilirsiniz. 

Piramitin tam yanında bulunan bir tren istasyonu da var. Tren ile de Puebla’ya gidebilirsiniz. Fakat bu tren turistik bir tren, tercih size kalmış. 

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.