Frida Kahlo müzesi, Meksiko

Frida Kahlo, aslında Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon. Yirminci yüzyılın popüler kültür ikonu haline gelen Meksika asıllı ressam Frida Kahlo. Yirmi birinci yüzyılda hala popüler ve hala ikon. Tarzı konusunda hala eleştiriler olsa da, sürrealist kabul edilse de, aslında o gerçekçi bir ressam. Bunu en iyi ‘’ Kendimden daha iyi kimseyi tanımıyorum ‘’ sözünden çok iyi anlayabiliriz. Belki de kendisini tam anlamıyla tuvallerine yansıtabildiği için olağanüstüydü resimleri.

“Ben hiç rüyalarımın resmini yapmadım, kendi gerçekliğimin resmini yaptım”

Küba’dan ayrıldıktan sonra Meksika’ya geçince Frida Kahlo ve müzesi  hakkında bildiğimizden daha fazlasını araştırmaya başladık. Onu ve yaşamını çok derinden merak ediyorduk. Hakkında popüler bilgilerden ve sözlerinden daha fazlasını araştırdık. Bunu Meksika’da onun yaşadığı şehrin sokaklarında yapmak bize daha da keyif verdi. 

Bu yazımızda Frida Kahlo’nun hayatından bahsedip, Mexico City’deki Frida Kahlo müzesi hakkında faydalı bilgiler vermek istiyoruz. 

Ayrıca Frida Kahlo eserleri ve müzesi hakkında çok yakın bir Meksika’lı bir arkadaşımızdan öğrendiğimiz gerçekliği tartışılan bir söylentiyi de yazımızın sonunda paylaşıyoruz. Eminiz ki öğrenince çok şaşıracaksınız. 

Frida Kahlo’nun hayatı

Frida, 6 Temmuz 1907 yılında Meksika’ da Macar Yahudisi fotoğrafçı Wilhelm Kahlo ve Kızılderili asıllı Matilde Calderon Gonzales’in dört kızından üçüncüsü olarak dünyaya geldi. Ama doğum tarihini, Meksika Devrimi’nin gerçekleştiği 7 Temmuz 1910 günü olarak ilan etti. Doğumundan sonra annesinin bir hastalığı yüzünden kızılderili bir süt anne tarafından büyütüldü. 

Bunun etkisini daha sonra resimlerine de yansıttı. Annesini fazla dindar bulan Frida babası ile her zaman yakın ilişki içinde oldu. Talihsizlikler onu daha 6 yaşında yakaladı. Geçirdiği çocuk felci sonucunda bir bacağı diğerinden daha zayıf kaldı. Bu onun okul sıralarında “Tahta Bacak Frida” lakabıyla anılmasına sebep oldu. Bu yüzden tüm hayatı boyunca hep uzun etekler giydi.3 kız kardeşi olmasına rağmen bir erkek çocuk gibi büyüdü Frida. İyi bir eğitim aldı. Bir prestij sembolü sayılan Ulusal Hazırlık Okulu’na kabul edildi. Bu okul onu sanat, edebiyat, felsefe gibi alanlara yönlendirdi. 

Okulda, anarşist bir edebiyat grubuna katıldı. Frida 18 yaşındayken, o zamanki aşkı Alejandro Gomez’le okuldan eve dönerken bindikleri otobüs bir tramvay ile çarpıştı. Frida bu kazada çok ağır yaralandı. Yolcuların tutunduğu kalın bir çubuk Frida’nın sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıkmıştı. Omurgasının bel bölgesi üç noktasından, leğen kemiği, köprücük kemiği, kaburgası ve  sağ bacağı 11 yerinden  kırılmıştı.

Bu kazadan sonra yatağa bağımlı hale geldi. Hayatı bir süre korselerle bitmek bilmeyen ameliyatlarla ve doktorlar, hastaneler arasında geçti. Bu süre zarfında 32 kez ameliyat oldu.

 İlginç bir şekilde Frida’yı ressam olmaya yönelten bu kaza oldu. Babasının yattığı yerden odasındaki eşyaları görmesi için kurduğu mekanizmalar ve başının üzerine yerleştirdiği aynalar sayesinde, ağrıları ile başa çıkabilmek için bir şeylerle oyalanmaya çalışan Frida, yattığı yerden kendi resimlerini yaparak başladı resim çalışmalarına.

1927 yılı sonunda tekrar yürümeye başlayan Frida, bu dönemde sanat ve politika çevreleri ile yakınlaşmaya başladı.1929’da Meksika Komünist Partisi’ne üye oldu. Çektiği bedensel acılar yetmezmiş gibi, Frida Meksika’nın en havalı ve geçinilmesi en zor erkeklerinden biri olan, Marksist duvar ressamı Diego Rivera’ya aşık oldu.1929 yılında kendisinden 21 yaş büyük olan bu adamla evlendi. Ancak Diego Rivera, şişman, çirkin bir adam olmasına rağmen kadınlar arasında pek popülerdi ve Frida ile evlendikten sonra da sadık bir eş olamadı. Onu kız kardeşi ile bile aldattı. Sağlık sorunları nedeniyle bir çocuğunu aldıran ve art arda iki düşük yapan Frida, eşinin sadakatsizliklerinden dolayı 1939 yılında ondan ayrıldı. Bir iki sene sonra tekrar evlendiler.

Frida’nın eserleri yaşarken bir ilgi görmedi. Ticari çıkışı 1938’de bir ABD gezisinde Diego’ya eşlik etmesi ile başladı. İlk sergisini New York’ta düzenledi. 1939’ daki Paris sergisi ile övgüler topladı. Bir eseri Louvre tarafından satın alınan ilk 20. yüzyıl Meksika ressamı ünvanını aldı.1943’de La Esmeralda adlı yeni bir sanat okulunda öğretim üyeliğine başlayan Frida, sağlık durumu kötüleşmesine rağmen ders vermeyi on yıl boyunca sürdürdü.

Bir zaman sonra sağlığı giderek bozulmaya başladı. Aşırı içki ve sigara tüketmesi, çöküşünü hızlandırdı. Bu arada hasar gören ayağı kangren olduğu için kesildi.1953 yılında  Mexico City’de, kendi vatanında, ilk kişisel sergisini açtı. Doktorunun koyduğu  yasağa rağmen, Frida yatağından çıkmaksızın bir kamyonla kendini galeriye taşıttı. Frida Kahlo, 13 Temmuz 1954’te, akciğer embolisi teşhisiyle son nefesini verdi. Bugün son nefesini verdiği  o ev Frida Kahlo ile ilgili herşeyi bulabileceğiniz bir Müze, Mavi ev olarakta biliniyor.

Müze (Mavi ev) Şehir merkezine biraz uzak. Fakat Meksiko şehri ulaşımı rahat bir şehir olmasından dolayı sıkıntı çekmeyeceksiniz.Merkezden en iyi ulaşım metro ile ama taksi yada Uber’de kullanabilirsiniz. Coyaocan  semti müze ziyareti sonrasında vakit geçirmek içim mükemmel bir yer. 

Frida Kahlo eserleri ve müzesi hakkındaki ilginç söylenti 

Şu söylentiye gelecek olursak bu konu Meksikalılar arasında biliniyor. Biz müzeyi ziyaret edeceğimizi arkadaşımıza söylediğimizde ‘’size orayla alakalı bir şey söyleyeceğim’’ dedi. Fakat  bizi etkilememek için bu konuyu ziyaret sonrasında anlatacağını söyledi. Konu şu Frida Kahlo ve Diego günümüzde tanındıkları kadar ünlü değilmiş. Son yıllarda bir ikon olarak daha çok patlamalarının nedeni Madonna’nın Frida Kahlo’ya olan özel ilgisinden dolayı. Hatta öyleymişki Frida’nın mavi evi ve eserleri Şu an Madonna’ya aitmiş.Madonna yüklü bir para ödeyip Frida’nın ailesinden tün haklarını devralmış. Dolayısıyla inanılmaz büyük çaplı pazarlama kampanyası sürdürülmüş bu da arkadaşımızın anlattığına göre iki normal insanın bu kadar dünya çapında tanınmış hale gelmesini açıklıyor. Bizde sonra düşündük doğruluk payı olabilir çünkü gerçekten de son yıllarda Frida Kahlo çok ön plana çıktı ve her tür ürünü satılmaya başladı, popüler kültüre karıştı.

Müze hakkında işinize yaracayacak bilgiler

Adres: Londres 247 Col. Del Carmen Del. Coyoacán C.P.

Ulaşım : 3 Numaralı açık yeşil metro hattını kullanarak ulaşabilirsiniz. En yakın metro istasyonu M. A. De Quevedo. Fakat müze ve metro istasyonu arası çok yakın değil. Yaklaşık 2,5 km. Bu arada taksi kullanabilirsiniz. Yürümek isterseniz yarım saatinizi alır. Otobüs yok mu sorusunu duyar gibiyiz. Otobüs var fakat Meksiko büyük bir şehir ve kalabalık. Dolayısıyla zamandan kazanmak için en iyi ulaşım aracı Metro.

Ziyaret Günleri ve saatleri:

Salı: 10:00 – 17:45 
Çarşamba: 11:00 – 17:45
Perşembe’den pazar’a: 10:00 – 17:45

Bilet: 

Biletler kapıda satılıyor. Fakat burada önemli bir nokta var. Müze girişinde göreceksiniz iki kuyruk var. Bunların birisi bilet kuyruğu diğeri ise önceden online satın alanların daha az beklediği kuyruk. Yani diyeceğimiz şu ki önceden biletinizi online  buradan alın ve zamandan kazanın. Bileti bastırmanıza gerek yok telefonda barkod görüntüsü olsun yeterli. Kapıda bilet fiyatı 200 MXN, online ise 214 MXN.

Müze kuralları:

 • Sırt çantası ve şemsiye ile giriş yasak
 • Yiyecek- içecek ile giriş yasak 
 • Bebek arabası ile giriş yasak
 • Şapka ve koyu renkli gözlük ile giriş yasak
 • Keskin materyaller ve silah ile giriş yasak
 • Hayvanların girmesi yasak

Not: İçeri alamadığınız eşyalarınızı, kapıda ücretsiz vestiyere verebilirsiniz (hayvanlar hariç tabi  ). 

Müze içinde:

 • Telefon kullanmak yasak
 • Video kaydı yasak
 • Bahçe içinde fotoğraf çekimi ve video çekimi yapılabilir

Bu kadar kısıtlama arasında şunu da ekleyelim, fotoğraf çekmek yasak fakat girişte 30 MXN ödeyerek izin alabilirsiniz. Ödemeden sonra üstünüze bir sticker yapıştırıyorlar. Böylece içerideki görevliler sizi çekim yaptığınızda uyarmıyorlar. Biz fotoğraf izin parası ödemedik zaten çoğu insan ödemiyor. Dikkat ediyorlar fakat açıkçası gereksiz bir para ödemeyip yine de çekim yapabilirsiniz. Fakat bu söylediğim sadece cep telefonu için geçerli SLR bir fotoğraf makinasıyla çekim yapmak çok göze batar.

Diğer ekstra ücretler ve hizmetler:

 • Vestiyer ücretsiz, girişte eşyalarınızı teslim edip numara alıyorsunuz.
 • Flaşsız fotoğraf çekimi 30MXN
 • Video guide 80MXN (İngilizce ve İspanyolca)
 • Broşür 30MXN (Tanıtım broşürünün ücretli satılması ilginç)
 • Çocuklar için tanıtım broşürü 10MXN ( Çocuklar için bile ücretli)
 • Kitap 2.500 MXN
 • Workshop 40MXN (Cumartesi günleri 12:00-14:00 arası)

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.